29.05.2022

Як під час війни з'їсти консерви і не захворіти на ботулізм

З початком військових дій багато українців змушені були робити чималі запаси як м'ясних, так і овочевих продуктів. та інше тому з особливою актуальністю постає питання, як не захворіти на ботулізм. Чи можуть викликати ботулізм консерви та які має ботулізм симптоми читайте на сайті Міськрада.

У чому небезпека ботулізму та шляхи зараження

Ботулізмом вважається отруєння токсином Clostridium botulinum, який уражає периферичні нерви. У випадках, коли контактування з токсином, захворювання може виникнути і без інфекційного агента.

Найбільш виражений симптом симетричний парез черепних нервів, що супроводжується симетричною слабкістю, що погіршується, і млявим паралічем без сенсорної недостатності. Діагноз ставиться клінічно і з лабораторного виявлення токсину. Лікування патогенетичне із застосуванням антитоксину.

Джерела токсину можуть бути:

 1. Можуть містити ботулізм консерви домашнього виробництва, особливо продукти з низькою кислотністю (рН 4,5). Це найпоширеніші джерела.
 2. Продукти фабричного виробництва займають близько 10% спалахів.
 3. Овочі крім помідорів.
 4. Фрукти.
 5. Риба.
 6. Гриби.
 7. li>

 8. Приправи.
 9. Яловичина.
 10. Свинина.
 11. Домашній птах.
 12. Молочні та інші продукти.
 13. Серед спалахів через морепродукти половину викликає тип E, решта А і В.
 14. Продукти громадського харчування, що не піддавалися консервації, наприклад, гамбургер, рубаний часник у маслі, картопля у фользі.
 15. >

У центрі громадського здоров'я МОЗ розповіли як не захворіти на ботулізм. Насамперед, слід звертати особливу увагу на не ретельно вимиті овочі та неправильно термооброблену консервовану їжу, яку також неправильно перевозили та зберігали.

Згідно з дослідженнями, при вивченні 78 випадків ботулізму виявилося, що основним етіологічним фактором стало вживання в їжу копченої чи в'яленої риби 81%, домашніх консервів, а саме м'ясної тушонки 9%, овочевих консервів 4%, грибів 4%. Один пацієнт пов'язував захворювання із вживанням м'ясного балика. Серед хворих на ботулізм спорадичні випадки захворювання становили 47%, тоді як сімейні та колективні спалахи зустрічалися частіше в 53% випадків. />

Ботулізм симптоми і перші ознаки має такі:

 • запаморочення і головний біль, слабкість і сухість у роті;
 • іноді метеоризм і рідкий стілець , а також блювота, які нерідко вважають харчовим отруєнням;
 • через години або день-два хворий відчуває розлад зору у вигляді розмитих предметів, туману або сітки, складно читати, двоїться;
 • маскоподібний вигляд обличчя, поверхневе дихання та розширені зіниці.

Гострий початок хвороби з коротким інкубаційним періодом відзначався у 79,5% хворих, поступовий у 20,5%. Максимальна тривалість інкубаційного періоду при легкій течії була два тижні, при середньому вісім днів, при важкому вона скорочувалася до 48 годин.

Ботулізм підступний, адже заражені ним продукти неможливо визначити за кольором або смаком. Якщо вчасно не розпізнати ботулізм і не ввести антитоксичну сироватку, інтоксикація може призвести до парезів кишечника, розладів вегетативної іннервації, гострої дихальної недостатності та смерті, — зазначають у МОЗ, рекомендуючи, як не захворіти на ботулізм.

ботулізм у тушонці

Ряд фахівців вважають, що визначити наявність токсину на вигляд консервів неможливо. Зовні вони можуть виглядати цілком апетитно, не змінювати колір чи смак. При цьому здута кришка може вказувати на те, що є інші мікроорганізми, які виділяють кисень і надувають банки. А ботулізм консерви має на увазі їх розвиток без кисню.

В той же час у МОЗ дають такі поради, як не захворіти на ботулізм, намагаючись визначити його наявність:

 1. Відмовитися від продуктів з роздутих банок;
 2. Не вживати консерви з патьоками;
 3. Не їсти продукти, що знаходилися в погано закритих ємностях;
 4. Уникати є те, що було у банках з дивними запахами;
 5. Позбутися домашньої консервації, що пролежала більше року;
 6. Слідкувати за правильністю зберігання та транспортування консервів;
 7. Не купувати консервацію з рук і у місцях стихійної торгівлі.

Навіть консерви, в яких все гаразд із терміном придатності, видом і смаком, можуть бути заражені: ботулізм консерви не можна визначити за кольором чи смаком, мікроорганізм, що викликає хворобу, не псує продукти, — заявляють у МОЗ.

Чи є ботулізм у варенні

Тим самим шляхом ботулізм консерви може бути й у варення. Адже не завжди виходить старанно помити плоди чи ягоди. Та й відбираючи їх, нерідко діємо за принципом, коли м'яті або трохи зіпсовані продукти відкладаємо саме на варення. А хвороба криється саме в частинках грунту, що там залишився. Помітити її вкрай складно.

На думку лікарів, причин для ботулізму у варенні кілька:

 1. Забруднений ґрунтовими вкрапленнями посуд
 2. Підні з землі ягоди та фрукти
 3. Погано промиті інгредієнти.

Як і у випадку з тушонкою, слід звертати увагу на здуту кришку банки.

Уникнути проникнення небезпечного захворювання в улюблені ласощі і не захворіти на ботулізм допоможуть нескладні поради:

 • не довіряти реалізаторам закаток з рук;
 • промивати фрукти та ягоди та фрукти, змінюючи воду кілька разів ;
 • не менше години кип'ятити при температурі вище 120 градусів;
 • ретельно стерилізувати кришки та банки;
 • уникати продуктів зі здутих банок.

Як не заразитися ботулізмом

Медики настійно рекоменд /p>

 1. З'явилися перші ознаки отруєння після повидла, викликайте швидку і проконсультуйтеся з лікарями. Така банка може знадобитися для подальших досліджень на ботулізм консерви та встановлення причин захворювання.

Профілактика ботулізму, насамперед, означає неухильне дотримання норм санітарії, техпроцесів приготування їжі та особистої гігієни.

Резюмуючи все вище сказане, щоб не захворіти на ботулізм слід виконувати суворі правила:

 • Не забувати, що паличка на плодах з'являється лише з грунту, який заражений. Тому беріть тільки свіжі овочі та фрукти, ретельно мийте і очищайте від пилу та бруду; Перед закаткою стерилізуйте від 20 хвилин, додаючи 1,5-2 розчин оцтової кислоти; консерви, позбавляйтеся від здутих банок;
 • Продукти, які не стерилізувалися, зберігайте при температурі не вище 20 градусів це стосується копченої та солоної риби, ковбаси та м'яса.
 • Купуючи в магазинах консерви , перевіряйте їх зовнішній вигляд і терміни придатності;
 • Не завадить перед тим, як покуштувати консерви, розкрити банку і з півгодини потримати у киплячій воді.

По можливості, намагайтеся Використовувати соління, приготовлені в негерметично закритих ємностях. А м'ясо, рибу, птицю, овочі та фрукти купувати в магазинах.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *