22.01.2022

Затоплять чи медузи Азовське море в наступному році — прогнози експертів

Через нашестя медуз влітку 2021 року курортний сезон на Азовському морі сильно постраждав, повідомляє «Міськрада».

Тепер і відпочиваючі, і власники баз відпочинку, готелів спантеличені, чого їм чекати в майбутньому році. Експерти коментують те, що відбувається і роблять свої прогнози, пише Акцент з посиланням на arabat.com.ua.

Говорити про ситуацію з медузами на Азовському морі досить складно. І якщо в причинах того, що відбувається експерти в основному одностайні, то щодо подальшого ходу подій думки розходяться.

Так, професор Мелітопольського інституту екології та соціальних технологій університету Україна, доктор біологічних наук, Валерій Лисенко вважає, що в майбутньому сезоні позитивних змін не відбудеться. Від медуз не врятують навіть огороджувальні сітки, встановлені в прибережних купальних зонах. Єдиний спосіб якось реабілітувати курортний сезон — будівництво басейнів.

Основні причини такого катастрофічного збільшення чисельності тих, що жалять учений бачить у недостатній кількості скидання в Азов прісної води з річок Дон і Кубань, що призвело до підвищення солоності моря. Ще одна серйозна причина збільшення кормової бази для медуз (зоо-і фітопланктону) і відсутність у них харчового конкурента. За словами Лисенка, тюльки і хамси, які харчуються тим же, що і медузи, в Азові майже не залишилося, і їжі для медузи предостатньо. Тому вона спокійно зростає і розмножується.

Також професор наголосив, що проблеми з медузами сьогодні хвилюють не тільки Україну, але і багато курортів по всьому світу. І основною причиною цього є забруднення вод Тихого і Атлантичного океанів органічними речовинами і добривами.

А у нас що, в кожному селі є очисні споруди? Скинули в річку добрива, в результаті вони потрапили в Молочний лиман, а потім в Азовське море. Органічних речовин значна частина, а це хороша умова для того, щоб інтенсивно розмножувалися планктонні форми, це корм для медуз, — пояснив Валерій Іванович.

В цьому з ним погоджуються й інші експерти, але щодо подальших перспектив висловлюються і альтернативні думки :

Звичайно ж, кількість медуз безпосередньо залежить від солоності і від наявності кормової бази в умовах надмірного зростання планктону на тлі стоків з полів. І якщо з другим зробити щось складно в реаліях України, так як для збереження Чорного і Азовського морів необхідна глибока системна робота з АПК, яка практично неможлива в умовах корупції. Те з першим фактором цілком може бути полегшення за рахунок рясних опадів навіть протягом літа солоність знизилася на 1-3 проміле в різних ділянках узбережжя Азова, і до наступного сезону ситуація може прогресивно покращитися. Ось тільки замість медуз цілком можуть повернутися водорості. У свою чергу басейни не зможуть замінити відпочиваючим море, в результаті чого, рівень рентабельності готельних господарств може критично знизитися, і в цьому ракурсі найбільш позитивною бачиться доля Арабатської Стрілки, т. К. Там крім моря є Сиваш, солоні озера і гарячі джерела. Але і в Кирилівці нікуди не поділися перспективи використання узбережжя Утлюкського лиману в рекреаційних цілях, тільки для цього необхідно вкласти значні кошти і організаційні ресурси — ділиться своїми думками головний редактор інформаційного проекту Кірілловка.Укр, Євген Сміливців .

Як бачимо, майбутнє азовських курортів виглядає досить туманно. Але якщо експерти можуть тільки припускати, то в силах влади вживати конкретні заходи, спрямовані на зміну ситуації на краще. Ось тільки чи будуть вони прийняті і коли питання залишається відкритим.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *